AHİMSA’YI ANLAMAK…

ahimsa-yoga-therapies

Bu yazı şefkatle ilgili..Patanjali’nin Yoga Sutralarda bahsettigi Yamaların ilki ‘Ahimsa’  yani Şiddetsizlik ama en önce kendine uyguladığın şiddetten arınma ve şefkat duyma hali ..Evrendeki bütün yaratımların en öncesi insan kendine şafkat duymalıdır sonra içten gelen bu şefkat bütüne yayılır..

Hayatının kontrolünü bir an kaybettiğini düşündüğünde, hayatın canını acıttığını hissettiğinde veya derin bir öfke -kızgınlık duyduğun bir olaya getirmeni istiyorum şimdi düşüncelerini..Hazır mısın?

O an nasıl hissettiğini hatırlayabiliyor musun veya nasıl düşündüğünü? Her şey bittikten sonra  nasıl hissettiğini? Bu tür geriye dönük hatırlamalarının güzel tarafı bize belli bir bakış açısı kazandırabilmeleridir.O ana bakarken hiç bir yargılama-suçlama  yapmadan objektif bir şekilde bakabilir misin? O anı gözlemlerken sessizce oturmaya devam et ve sadece izleyici olmaya çalış zor belki başta ama dene lütfen!

Eğer aklınıza getirdiğiniz imaj başka bir insansa onu düşünmeye devam edebilirsin.Şimdi eğer başkasına karşı bir öfke hissi hissediyorsan kendinizi o kişiyle özdeşleştirmeye başlayın evet empati de diyebiliriz. Kendinizi o kişinin yerine koyun..Eğer bu kişi sizseniz kendinizi hayatınızın travmatik kısımlarını düşünürken bulabilirsiniz. Aslında bu egzersiz bir başkasını düşünerek o kişiyle ilgiliymiş gibi görünsede tamamen sizinle ilgili..Aktif olmayan bir şeyi gözlemlemek daha kolaydır ..Bu yüzden bu çalışmada geçmişteki seni kızdıran veya üzen bir kişiyi veya bu kendin de olabilir düşünmeni istedim..Kendinize ve etrafınızdaki insanlara şiddetsiz ve nazik olmak kendi eylemlerinizi çokça gözlemlemeyi ve egosal gerçekleri farketmenizi gerektirir. Bunun içinde sıkça meditasyona oturup kendinizi gözlemlemeli ve gittikçe derin katmanlarınıza doğru yol almayı sağlayacak bir disiplin kazanmalısınız ve tabiki bunun yolu sessizlik ve gözlemleme halinin sürdürülmesidir.

Ahimsa senin mücadelendir ,oradadır ,seninledir ancak onu çıkarman ve uygulamada sürdürebilir yapman gerekir. Haydi kendini tanımak için bu derin yolda bir yerlerden başla! Bu yazıyı sonuna kadar okuduysan belki şimdi bir on dakika  yerde rahat bir bağdaş kurarak oturup bu egzersizi yapıp  bir adım atmaya başlayacaksın şefkatin kucağına. Unutma her şey sende başlar. Sevgiyle..