Beş Adımda Daha Az Stres

Endişeyi tedavi etmenin yolu yok, diyor Elisha Goldstein. Ancak, bunu tanımakta daha iyi olmayı öğrenebilir ve kendimizi neyin önemli olduğuna geri getirebiliriz.

Klasık doğu felsefesinde her şeyin gelip geçtiğine dair bir bilgelik var, ama beynin üzüntüleri arttırmanın ve iyi evrimsel nedenlerle sevinçleri azaltmanın bir yolunu her zaman buluyoruz.. Beyin bir şeyi “kötü” olarak algıladığında, endişe etmeye başlar. Ancak çoğu zaman endişenin gerçek bir faydası yoktur, sadece bizi daha derin bir çukurda bırakmaya yarar ve bizi köşede bekleyen sevinçlere karşı kör eder.

Daha Az Endişelenmek için 5 Adım:

Endişelenmeyi tedavi etmenin gerçekten bir yolu yoktur, ancak bunu tanımakta ve kendimizi nazikçe bir perspektif hissine ve önemli olan şeylere geri getirmeyi daha iyi öğrenebiliriz.

  1. Endişe anlayışınızı yumuşatmak

Endişenin faydası, olası tehlikelerden kaçınmayı denemek ve önlemek ve bizi güvende tutmaktır. Ancak çoğu zaman endişe duymak yalnızca sinir sistemimizi yükseltmeye ve bizi daha fazla endişe uyandıracak dengesiz bir yere atmaya hizmet eder. Beynin iyi niyetleri olsa da bu durum bizi ancak yıkıcı bir kısır döngünün içine sokar.

2. Korku hissini izle ve onu kabul et

Endişelenme genellikle korku veya endişe duygusunu uyandırır. Dikkatli bir adımla, bu hissin burada olduğunu kabul edebiliriz. Direnmek yerine , bunun olduğu gibi olmasına izin verebiliriz. Burada sadece kendinize “izin veriyorum, izin veriyorum, izin veriyorum” diyorsunuz.

3.Nezaketle korkuyu hissedin

Şimdi farkındalığımızı derinleştirme ve bu hissi araştırma fırsatımız var. Burada elinizi kalbinizin üzerine veya vücudunuzdaki bu hissi duyduğunuz yere koymayı seçebilirsiniz. Bu, beyne, her şeyi kendi kendine değiştirebilecek bir sevgi veya nezaket hissini ifade etmenin bir yoludur. Beyin aynı zamanda dokunma hissinin haritasını çıkarmak zorundadır, zihinsel ruminasyon ile ters orantılıdır, bu da bu hissin olumsuz düşünmeye indirgenmesidir.

Bu basit uygulamayı deneyin:

Endişelendiğiniz zaman , “Bu duygu neye inanıyor?” Diye sorabilirsiniz, sevinmeyeceğiniz, değersiz olduğunuz veya belki de izin verirseniz sizi tüketeceğine inanıyor mu?
Soruyu sor, bu duygu şu anda neye ihtiyaç duyuyor? Kendini korumak, güvende hissetmek, bir aidiyet hissi hissetmek zorunda mı ?
Cevap ne olursa olsun, bunları kendinize tohum olarak ekebilir misiniz ?bir bakın. Örneğin, “Kendimi güvende hissedebilir miyim, bu korkudan kurtulabilir miyim, ait olma hissini hissedebilir miyim?” Diyerek niyet tohumlarını ekebilirsiniz.

4.Tüm insanları dahil etmek için farkındalığınızı arttırın

Endişe verici şey ne olursa olsun, yalnız olmadığınızı bilmeniz önemlidir. Kendini savunmasız hissetmek insanlık durumunun bir parçasıdır ve milyonlarca insan yaşadığınız güvenlik açığı ile mücadele eder. Ancak, endişe duyma konusunda savunmasız hissettiğimiz zaman, çoğu zaman tamamen kendimizle ilgilidir, aynı zamanda deneyimi kişiselleştirmemiz ve kendimizi bu durumdan çıkarmamız gerekir.

May we all feel a sense of safety and security,

May we all be free from the fear that keeps us stick in a perpetual cycle of worry,

May we all feel that sense of belonging

5.Bir ile dört arasındaki adımları gerektiği kadar tekrarlayın

Dikkat ederseniz, bir ile dört arasındaki adımlar ‘güvenli’ kısaltmasını kullanarak, onun ne olduğunu ve ne için olduğunu kolayca hatırlayabilirsiniz. Bunu kasıtlı olarak tekrar tekrar uyguladığınızda, zamanla endişeli aklınızın daha az reaktif olmaya başladığını, bunun ortaya çıktıkça kendinize daha merhametli olduğunuzu ve hatta bu endişelenmenin insan koşulunun bir parçası olduğunu farkedecek ve hatta yalnız olmadığınızı hissedeceksiniz.

Hayatımızda endişe duyma sesini kısabileceğimizde, bunun yerine ne olacak? Birçok insan için bu bir ferahlık, kolaylık ve neşe duygusu elbette!.

ora: https://www.mindful.org/5-steps-to-worrying-less/