Kendi Değerinizi Hissedin…

“Değeriniz, birinin değerinizi görememesi nedeniyle azalmaz.”

Yıllardır değerimi merak ettim. Her şey The Joy Luck Club filmini izledikten sonra başladı. Bir sahnede, anne kızına değeriyle ilgili bir hikaye anlatır. Anne “Annem uzun yıllarca değerini anlayamadı; onun için çok geç, ama benim için değil. Şimdi, senin için de çok geç kalmadığını göreceğiz,der. ” Film bana şunu düşündürdü: Değerimi nasıl bilebilirim? Peki sizler değerinizi biliyor musunuz? Kendi değeriniz başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğüne veya başarmış olduklarınızın (veya yapmadığınız) temellerine dayanmaz – içinizden gelir. Ancak, değerimizin dış kuvvetler tarafından belirlenmediğini unutmak kolaydır. Psikoloji Today adlı bir makalede, bir psikoterapist olan L.C.S.W. Amy Morin, sürekli olarak değerimizi ölçtüğümüzü açıklıyor, ancak genellikle nasıl yaptığımızın farkında değiliz. Bazen bizim kariyerimiz, görünüşümüz, diğer zamanlar ilişkimizin- yani boyumuzu rastgele bir çubukla ölçmek için karşılaştırmaya benzetiyor..

Değerimizi sürekli ölçüyoruz, ancak genellikle nasıl yaptığımızın farkında değiliz.

Morin, “Kendine değer ölçmeye gelince, birçok kişi rastgele bir sopa kadar güvenilmez bir şey kullanıyor” diyor. “Kendine değerinizi ölçmek için ne tür bir çubuk kullandığınızı bilinçli olarak düşünmeyebilirsiniz. Ama bunun muhtemelen derinlerde olduğunu bilirsiniz. ”

Sıklıkla, değerimizi ölçmek için kullandığımız “çubuk” kontrolümüz dışında bulunmaktadır. X’lerin yapılacaklar listemizdeki, bir randevu uygulamasındaki eşleşme sayıları, en son Instagram gönderilerindeki beğeniler, aldığımız promosyonlar, liste uzayıp giderken değerimizi ölçüyoruz. Öz değer duygumuzun bizi nasıl etkilediğinin farkına varmaya meyilliyiz (yani “yeterince iyi değilim” duygularını), ancak nadiren durur ve hesaplamalarımızı nasıl yaptığımızı düşünürüz.

Morin, “Hayatınızdaki dış olayları değil kontrol edebileceğiniz faktörleri temel alan bir ölçüm çubuğu kullanın” diyor. “Kim olduğunuzu bildiğiniz zaman – ve olduğunuz kişiden memnunsanız – yaşamın kaçınılmaz iniş ve çıkışlarıyla bir huzur duygusu yaşayacaksınız. Kovulduğunuz, boşandığınız veya terfi alamadığınızda ne olursa olsun, kendinize inanacaksınız. ”

Öz Değeri Olan İnsanların 5 Düşüncesi ve İnançları

 1. Ne yaptım ya da ne yapmadım, ne olursa olsun, sevmeye değerim.
  Kendi kendine değer duygusu yüksek olan bir kişi hatalarından sorumlu olur ve yaptıkları için kendilerini alçaltmaz.
 2. “Eşyalarım” beni tanımlamıyor.
  Giydiğiniz kıyafetler, sürdüğünüz araba veya sahip olduğunuz ya da sahip olmadığınız ilişki değilsiniz.
 3. Ne hissettiğine izin verirler.
  Duygularını fark ederler ve oldukları gibi olmalarına izin verirler. O zaman, bu kişi artık bu duygulara ihtiyaç duymadığında, sadece gitmelerine izin verebilir.
 4. Kendine layık bir insan yalnız kalmaktan korkmaz. En yakın arkadaşları ve aileleriyle takılmayı çok sever, aynı zamanda yalnız zaman geçirebilirler.
 5. Kendine değer duygusu yüksek olan kişilerin, bu duyguya sahip olmayan insanlardan daha kolay yaşamları olmamıştır. Sadece duygularından, düşüncelerinden ve eylemlerinden sadece kendilerinin sorumlu olduğunu hatırlarlar. Kurban mahalinde sıkışıp kalmazlar ve işler çuvalladığında üzülmek için çok fazla zaman harcamazlar.

Düşünme şekliniz yaşama şeklinizi etkiler.
Bu açıklamaya inanıp, inancınıza dayanarak düşüncelerinizi değiştirmeye başlayabilirsiniz..Hiç bir şey için geç değildir. Umarım bu yazı öz değer hissinizi yükseltmek veya bu konuda çalışmaya başlamanız için yardımcı olabilmiştir..

Bire bir seans almak veya bu yazı ile ilgili fikirlerinizi paylaşmak isterseniz info@fitflowyoga.com adresine mail atabilir. İletişim kısmından bize her zaman ulaşabilirsiniz..

Sevgiler