Korkuyla İlgili Bir Hikaye

Zamanın birinde bir genç savaşçı varmış. Bu savaşçı korkusuyla savaşmak zorundaymış. Ancak bunu yapmak istemiyormuş. Korku çok agresif, korkunç ve düşmanca görünüyormuş. Ama savaşçının öğretmeni ona bu karşılaşmanın olmak zorunda oluğunu söylemiş.

Ve o gün gelmiş çatmış..

Savaşçı öğrenci kendi tarafında yerini almış, korku ise kendi yerinde. Savaşçı kendisini küçük ,korku ise büyük ve korkunç hissediyormuş.

Her ikisinin de kılıcı varmış.. Genç savaşçı cesaretini toplayıp harekete geçerek korkunun yanına gitmiş. Üç kere korkuyu yere yatırmış…’Seninle bu savaşı yapmama iznin var mı ?’ diye sormuş , korkuya..

Korku: Teşekkür ederim bana gösterdiğin saygıya ve izin alma inceliğine , demiş..

Sonra genç savaşçı sormuş: Seni nasıl yenebilirim?

Korku cevap vermiş: Benim silahlarım , hızlı konuşmam, ve sana çok çabuk yaklaşmam demiş.. Ve sonra sen bütün gücünü bırakırsın ve ben ne dersem onu yaparsın demiş..Eğer sana söylediklerimi yapmazsan, gücüm olmaz.Beni dinleyebilirsin ve bana saygı duyabilirsin.Benim tarafımdan ikna edilebilirsin. Ancak eğer dediklerimi yapmazsan gücüm olmaz’ demiş.

Ve bu şekilde genç savaşçı korkuyu nasıl yenebileceğini öğrenmiş..

Ve bu şekilde korkuya saygı duyarak, onu görerek ve kabul ederek ancak onun söylediklerini yapmayarak korkuyu alt edebiliriz..