Meditasyon Nedir?

Meditasyon binlerce yıldır var olmuştur. Dış çevrede bol miktarda bulunan dikkat dağıtıcı ve stresli düşünceleri ortadan kaldırarak kişinin dikkatini tek bir referans noktasına dönüştürme uygulamasıdır.

Meditasyonun altında yatan akıl, mutluluğun bir zihin durumu ve bir iç düşünce ürünü olması, dış çevreyi alakasız olarak atmalı ve yine de gerçek mutluluk elde edebilmelidir.

Meditasyon duygusal yararları ile bilinir – bunlardan, asıl olan bir kişiye kendi zihinlerini nasıl anlayacağını öğretmektir. Bu, kişinin zihinsel durumunu rahatsız ya da olumsuzdan barışçıl, olumlu ve yapıcı hale getirmesini sağlar. Bu, bir kişinin dış yaşam koşulları ideal olmasa bile gerçek mutluluğu hayatına yaklaştırır. Meditasyon eğitimi aldıktan sonra, zihin giderek daha huzurlu hale gelecek ve daha saf bir mutluluk deneyimini yaşamak mümkün olacaktır. Sonunda, en zor koşullarda bile, herhangi bir zamanda mutlu kalma yeteneği kazanılacaktır.

Bu, özellikle meditasyon için yeniyse hayati önem taşır – uygulama ile, bir kişi daha yetenekli hale gelir ve gürültülü, kalabalık yerlerde veya stresli durumlarda meditasyon yapabilir. Rahat veya dengeli bir duruş Bu, oturma pozisyonunda olmak zorunda değildir, ancak kişi rahat olduğu sürece uzanabilir, ayakta durabilir, yürüyebilir. Bununla birlikte, çok sayıda geleneğin meditasyon duruşlarının hepsi önemli bir omurgaya sahiptir. Birçok duruş (Yarım Lotus, Lotus, Birmanya ve Mısırlı) vardır, ancak klasik olarak uygulanmış olan Lotus duruşudur, yani kişi çapraz bacaklıdır, ancak ayakları sıkıca uyluklarındadır. Pasif fakat alıcı bir tutum Bu muhtemelen meditasyonun en önemli unsurudur çünkü zihninizi strese ve endişeye neden olan birçok dikkat dağıtan şeyden uzak tutar. Hem dış çevrenizin hem de iç düşüncelerinizin zihniyetinizi bozmasını önlemek için pasif bir tutum gerektirir. Bunun yerine, tüm dikkat dağıtıcı unsurlar zihinden bağımsız bir şekilde özgürce geçebilmelidir. Zamanla kendinizi düşüncelerinizi atmak ve meditasyon yapmak daha kolay hale gelir. Odak nesnesi Dikkatinizi bir nesneye, bir mantraya (genellikle Sanskritçe bir kelime) veya kendi soluma ve ekshalasyonunuzun ritmine odaklamayı seçebilirsiniz. İlginç bir şekilde, “mantra” kelimesi Sanskritçe “insan” kelimesinden türetilmiştir, bu da düşünmek anlamına gelir ve “tra” demek, kurtuluş anlamına gelir – bunlar birlikte düşünceden kurtulmak anlamına gelir. Yaygın mantralar arasında “barış” veya “Om” gibi barışı getiren dernekleri olanlar yer alır.

Sessiz bir ortam

Bu, özellikle meditasyon için yeniyse hayati önem taşır – uygulama ile, bir kişi daha yetenekli hale gelir ve gürültülü, kalabalık yerlerde veya stresli durumlarda meditasyon yapabilir.

Rahat veya dengeli bir duruş

Bu, oturma pozisyonunda olmak zorunda değildir, ancak kişi rahat olduğu sürece uzanabilir, ayakta durabilir, yürüyebilir. Bununla birlikte, çok sayıda geleneğin meditasyon duruşlarının hepsi önemli bir omurgaya sahiptir. Birçok duruş (Yarım Lotus, Lotus, Birmanya ve Mısırlı) vardır, ancak klasik olarak uygulanmış olan Lotus duruşudur, yani kişi çapraz bacaklıdır, ancak ayakları sıkıca uyluklarındadır.

Pasif fakat alıcı bir tutum

Bu muhtemelen meditasyonun en önemli unsurudur çünkü zihninizi strese ve endişeye neden olan birçok dikkat dağıtan şeyden uzak tutar. Hem dış çevrenizin hem de iç düşüncelerinizin zihniyetinizi bozmasını önlemek için pasif bir tutum gerektirir. Bunun yerine, tüm dikkat dağıtıcı unsurlar zihinden bağımsız bir şekilde özgürce geçebilmelidir. Zamanla kendinizi düşüncelerinizi atmak ve meditasyon yapmak daha kolay hale gelir.

Odak nesnesi Dikkatinizi bir nesneye getirme

Bir mantraya (genellikle Sanskritçe bir kelime) veya kendi soluma ve ekshalasyonunuzun ritmine odaklamayı seçebilirsiniz. İlginç bir şekilde, “mantra” kelimesi Sanskritçe “insan” kelimesinden türetilmiştir, bu da düşünmek anlamına gelir ve “tra” demek, kurtuluş anlamına gelir – bunlar birlikte düşünceden kurtulmak anlamına gelir. Yaygın mantralar arasında “barış” veya “Om” gibi barışı getiren dernekleri olanlar yer alır.