MEDİTASYON OTURUŞU HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

11655433_10153676853123322_671622735_n

Daha önce meditasyon tecrübeniz oldu veya olmadı. Ancak kafanızda acaba meditasyon tekniğini doğru uyguluyor muyum veya bunun bir oturma tekniği var ise bu nedir? gibi bir takım sorularınız  varsa bu yazı umarım etkili olur.

Dünya üzerinde uygulanan bir çok meditasyon tekniği vardır.Bunların teknikleri uygulayış açısından farklılıklar  gösterse de oturma pozisyonu  neredeyse evrenseldir. Meditasyon uygulayan kişileri gördüğünüzde genelde sakin bir yüz ifadesiyle bağdaş kurarak yerde oturan insanları görürüz. Bu oturma teknikleri çeşitlilik gösterir.Ancak her meditasyon stilinde bu prensiplere uyularak meditasyon uygulaması yapılır. Meditasyon zihni sakinleştirmek, kendi iç sesini bulmak, daha mutlu ve pozitif olabilmek için en etkili uygulamadır. Şimdi etkili bir meditasyon uygulaması için gerekli olan doğru oturuş şeklini maddeler halinde açıklayayım size:

1-YERE OTURMA

Sandalyeye oturmaya alışık olanlar için en başta yere bağdaş kurup oturma fikri biraz itici gelebilir. Ancak bu alışkanlıkları kırmak ve yeniye yer açmak için de güzel bir fırsat olabilir. Kendinize bu şansı tanıyın.Eğer ki bağdaş kurmanın zor olduğunu düşünüyorsanız illaki bağdaş kurarak oturmak zorunda değilsiniz. Başlangıçta daha basit oturma pozisyonlarıyla başlayabilirsiniz.

a)çeyrek lotus :İki ayağınızı bacaklarınızın önüne alarak daha serbest bir konumda dizlerden bükülü olacak şekilde basit bağdaşa alabilirsiniz.

b)yarım lotus: Bir ayağınızı yerde ileriye doğru uzatıp diğer ayağınızı dizden bükerek yerde düz duran bacağınıza ayak tarağınızın uzeri gelecek sekilde yerleştirebilirsiniz.Bu pozisyonu özellikle her hangi bir dizinde probleminiz varsa kesinlikle uygulamanızı tavsiye ederim.

c)full lotus: Daha ziyade çoğu insanın başlangıçta oturmaya zorlandığı özellikle kalçalarınız kapalıysa tavsiye etmediğim oturma hali.Profosyonel meditasyon uygulayanlar veya yoga yaparak beden esnekliği kazanan insanlar çok rahatlıkla uygulayabilirler.Bu pozisyonda cok uzun süre oturmak dizlerin sağlığı açısından pek doktorlar tarafından tavsiye edilmemektedir.Max. 30 dakika arada bacakları açıp dizleri rahatlatmak suretıyle olabilir.Ancak iki bölüm halinde onar dakikalık meditasyon çalışmasının yeterli olacağını düşünüyorum.

d)Kolay oturuş(sukhasana): Full lotus pozunda oturamayanlar ancak dizlerini bükmede sorun yaşamayanlar için tavsiye ediyorum.Sadece ayaklarınızı bırbırının onune yerlestırmenız yeterli.

e)sandalye: Eğerki yerde oturmak sizin için hala imkansızsa sandalyede oturarak da meditasyon yapılır. Bu oturuş özellikle dizlerinde ve kalça bölegesinde sorun olanlara en uygun şekildir.

2-OMURGAYI UZATMA

Yerdeki size en uygun olan oturma pozisyonunuzu belirlediyseniz ikinci önemli nokta omurgayı uzatmaktır.Omurganızı iç içe geçmiş bir çubuk gibi görselleyip bu çubuğun aralarını açmak istediğinizi düşünün ve şimdi bu şekilde sırtınızı kuyruk sokumundan başın tepesine kadar göğe dogru uzatmaya başlayın.

3-ELLERİN KONUMU

Yerdeki oturuş tamam , omurga tamam evet şimdi sıra ellerin konumunda.Ellerinizi ne yapacağınızı bilmiyorsunuz diyelim ki benim burada tavsiyem en rahat ettiğiniz şekilde ellerinizi yerleştirmeniz ancak Vipassana meditasyonu yapacaksanız (gözlerin açık olduğu budist meditasyon tekniği) ellerinizi göbek çakrasının üzerinde başparmaklardan birleştirin. Eğer gözler kapalı olacaksa ellerinizi dizlerin üzerine gelecek şekilde koyabilirsiniz.(Görselde ben ellerimle mudra uyguluyorum.)

4-OMUZLARIN RAHATLAMASI

Ellerinde konumu belirlendiyse omuzlarınız gün boyu stresi en çok taşıyan bölgelerden biridir.Farketmeden gergin omuzlarla dolaşırız.Veya aksine omuzlar bazı kişilerde çökmüş de olabilir.Herne olursa olsun önemli olan farkındalığınızı omu bölgesine getirip nazikçe omuzlarınızı geriye almanız ve rahatlatmanızdır.

5-ÇENENİN YATIRILMASI

Meditasyon uygulaması esnasında ideal olan çenenin bir parça göğüs kafesine doğru yaklaştırılmasıdır.Bir çeşit rukü hareketi gibi algılayabilirsiniz.Ve bu rakaet omurganıza da alan açar. Bakışlarınız matınızın önüne gelecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

6-BAKIŞLAR

Çeşitli meditasyon uygulamaları içinde gözler kimi zaman açık kimisinde kapalıdır.Size hangisi en uygun geliyorsa tavsiyem onu yapmanızdır.Ancak gözler kapalı olduğunda zihin daha kolay bir şekilde düşünceler girdabına kapılıp gitmektedir eğer yapabiliyorsanız tavsiyem gözlerin açık olduğu vipassana meditasyonunu uygulamanızdır.Gözler açık ve yerde ilerde bir noktaya yumuşakça odaklanın.Böylece farkındalık daha yüksek olacaktır.

Eğer ki bu maddeleri dikkate alarak doğru bir şekilde oturma pozisyonunuzu alırsanız çok daha kolay bir şekilde zihniniz şimdiki zamana gelecek ve meditasyonun paternlerine girmeye başlayacaktır.Bu yazı oturma pozisyonunu açıkladığından mefese değinmedim ancak burada bahsetmek gerekirse nefesi burundan alıp burundan vererek uygulayın.Her nefes bir öncekinden uzun ve sakin olacak.Kısaca yogik nefes uygulaması diyebiliriz.

Herkese bol meditasyonlu günler dilerim 🙂

*Soru ve görüşleriniz için  tugbafitflow@gmail.com  mail atabilirsiniz.