Odağı Bulmak İçin 8 Oturma Yoga Pozu

Bir maymun zihnini iyileştirmek ve rahatlamayı artırmak için bu yoga pozlarını deneyin.

Pratik yapmak için fazla zamanınız olmadığı günlerde, gevşemek için hala zaman bulabilirsiniz. Sadece birkaç dakikalık hafif bir hareket bile vücudunuzun ihtiyaç duyduğu şeye daha duyarlı olmanıza yardımcı olabilir. Kendinizi merkezlemek,bedeninize inmek, Dünya Ana’ya bağlanmak, bir an için düşünmek ve yoga yapmak için niyetinizin ne olduğunu bir kez daha hatırlamak için bir fırsat sağlar. Vücudunuzu ve zihninizi canlandırmak için bu sekiz pozluk oturma asana dizisini deneyin.

Sukhasana (Kolay Oturuş Pozu):

Katlanmış bir battaniyeye oturun, tercihen kalçalarınız dizlerinizden daha
yüksek olacak şekilde kolay oturuş pozuna yerleşin. Ayrıca bir yastığın veya sandalyenin üzerine oturabilirsiniz. Kalça kemiklerinizi yere karşı hissedin ve dünya tarafından desteklenin. Gökyüzünden destek alırken omurganız boyunca uzanın ve başınızın tacıyla yukarı doğru uzayın. Gözlerinizi kapatın ve derin, sakinleştirici nefesler alın. Çeneni rahatlat, dili damaktan kurtar. Kaşlarınız arasındaki boşluğu gevşetin. Şimdi nefes alışı kalbinize ve nefes verişi kalbinizden, midenize veya odaklanmak istediğiniz yere yönlendirin.

Faydaları: Kendinizi merkezlemenize, huzur bulmanıza ve düşüncelerinizi
susturmanıza yardımcı olur.


Boyun Esnetmeleri:


Boyun esnetmelerini oluşturmak için, havada çenenizin ucuyla saat yönünde küçük daireler çizdiğinizi hayal edin. Sonra daireleri genişletin. 15-20 tur yapın, ardından yönleri değiştirin. Boyun hassastır, bu yüzden hareketler daire başına yaklaşık 10 saniye boyunca yavaşça yapın.

Faydaları: Boyun esnetmeleri hareketliliği artırır ve boynunuzun ve boğazınızın yumuşak kaslarını gerer. Ayrıca vücudunuzun enerjisini dengelemeye yardımcı
olabilecek tiroit bezine masaj yapar.


Senkronize Nefes ve Hareketler:
Vücudunuzun yanında kollarınızla başlayın. Nefes alın ve kollarınızı kaldırın, avuç içi yukarı doğru, başınızın üstünde. Avuç içi aşağı bakacak şekilde nefes verin ve kollarınızı indirin. Bunu 5-10 kez tekrarlayın.


Faydaları: Bu basit egzersiz, nefes ve hareketi senkronize etmeye yardımcı
olacaktır. Vücudunuzun kenarlarını uzatır, omuzlarınızı yumuşatır ve omurganızı
uzatır.


Sufi Yuvarlakları:
Üst vücudunuzu yavaşça kendi orta çizginizin etrafında saat yönünde
döndürürken dizlerinizi tutun. Göğsünüzü bırakın ve başınızı dik olacak şekilde ortalayın. Yan ve ön tarafa daire çizerken nefes alın. Diğer tarafa geri dönünce nefes verin. Bu şekilde birkaç dakika yapın, ardından diğer yöne doğru yapın.


Faydaları: Bu merkezleme ve stabilize etme hareketi kalçalarınızı ve sırtınızı yumuşatır, karın organlarınıza masaj yapar ve sindirimi iyileştirir.


Oturarak Yana Doğru Esneme:


Nefes alırken, sağ kolunuzu avucunuz yere bakacak şekilde yukarı kaldırın.Destek için sol elinizi yere bastırın ve sola doğru yanlara doğru bükün. Bunu iyi hissettirdiği sürece tutun, sonra diğer tarafta tekrarlayın.


Faydaları: Yan bükme kasları göğsünüzdeki kaburgalar arasında gerer. Daha derin nefes almak için yer açar ve tıkanmış enerjinin ve sıkışmış duyguların salınmasına yardımcı olabilir.


Oturarak Omurga Çevrilmesi:


Nefes alın ve omurganızı uzatın. Nefes verirken göğsünüzü sola çevirin. Sağ elinizi sol dizinizin veya uyluğunuzun dışına yerleştirin ve sol elinizi
koltuğunuzun arkasına yerleştirin. Beş nefes için vücudunuzun dönüşünü
artırın. Kafanla baş etmek yerine, kafanın vücudunun hareketini takip etmesine izin ver. Diğer tarafa kısa bir süre ters yönde döndürün. Merkeze dönün ve durun. Şimdi sağa dönün.

Faydaları: Çevrilme solunum kaslarınıza ve karın boşluğunuza masaj yapar. Kan dolaşımınızda ve lenfatik sisteminizde dolaşım oluşturur.


Destekli Çocuk Pozu:


Battaniyenin üzerine dizlerinin üstüne otur. Dizleriniz birlikte veya birbirinden ayrı olabilir. Öne doğru eğilin ve alnınızı desteklemesi için bir yastığa, sarılmış battaniyeye veya yastıklara yerleştirin. 2-5 dakika kalın. Yanağınızı bir tarafa yaslıyorsanız, zamanın yarısında diğer tarafa döndürün.


Faydaları: Bu sakinleştirici, merkezleme şekli sırtınızı, iç uyluklarınızı ve
ayaklarınızın üst kısımlarını uzatır. Ayrıca, kaburgalarınız arasındaki kasları gerer ve göğsünüzdeki dolaşımı arttırır, daha derin nefes almak için yer açar.


Kedi-İnek Pozu:


Bilekleriniz omuzlarınızın biraz önünde, dizleriniz kalçanızın biraz arkasındayken dört ayakla gelin. İnek Poz için, omuzlarınızı kulaklarınızdan indirirken başınızı ve kalbinizi içinize çekin ve kaldırın. Göğsünüzün ve karnınızın yumuşamasına izin verin. Nefes verirken, ellerinizi ve dizlerinizi yere bastırırken omurganızı yuvarlayarak sırtınızı Kedi Pozu haline getirin. Kedi ve İnek arasında nefesinizle uyumlu şekilde geçiş yapın.
Faydaları: Hem Kedi hem de İnek, omuzlarınızı yumuşatır ve göğsünüzü açar.

Kaynak: https://www.yogajournal.com/practice/seated-sequence-for-focus