STRES KAYNAKLI BAŞ AĞRISINA YOGA İLE ÇÖZÜM

Gün içinde herhangi bir nedenle stres veya biyolojik kaynaklı baş ağrısı yaşayabiliriz. Eğer sürekli bir baş ağrısı probleminiz var ise bir doktora görünmekte fayda var ancak arada sırada stres kaynaklı baş ağrısı problemi yaşıyorsanız yoga size bu konuda da yardımcı olabilir. Düzenli yoga uygulamanız olmak zorunda değil. Aşağıda görselli  anlatacağım yoga asanaları stresten arınıp rahatlamanıza yardımcı olacaktır.Seviye olarak her yaştan herkesin yapabileceği bu hareketleri kendinizi rahat hissettiğiniz herhangi bir ortamda (ev -işyeri) rahat kıyafetlerinizle uygulayabilirsiniz. Yoga asanalarını uygularken Ujjai nefes(prana) kullanıyoruz.Burundan aldığınız nefesi karna kadar uzatın ve yine aynı şekilde burun deliklerinizden boşaltın.Karın gevşek olsun ve nefesinize odaklanmayı unutmayın.

1.TADASANA

mountain-pose-tadasana           Matınızın üzerinde ayaklarınız kalça mesafesi birbirine parelel olacak şekilde yerleştirin.Topuklarınızdan başınızın tepesine doğru omurga merkezli göğe doğru yerden aktif bir şekilde arka bedeninizi uzatarak asananın içinde nefes alıp vererek(ujjai) 5 nefes kalın.Çeneyi göğüs kafesine doğru yaklaştırın.

2.ARDHA MATSYENDRASANA

IMG_9729 Oturun, sol bacak yerde dizden bükülü, sağ bacağı da dizden büküp sol bacağın üzerine alın. Aldığınız nefesle sol eli kaldırıp sağ dizin dışına takın, diğer nefesle sağ eli kaldırıp kalçanın arkasına yere koyun.Bakışlar yerdeki elin gerisinde olsun. 5 nefes kalıp diğer yönü de aynı şekilde uygulayın. Yogadaki bu twist hareketler dolaşım sistemini rahatlattığı için stresten arınmak için de oldukça faydalıdır.

3.BHUJANGASANA

IMG_9680Yüz üzeri yere doğru uzanın. Ayak parmaklarınızı da aynı şekilde geriye uzatın. Bacaklar kalça mesafesi olsun.Ellerinizi göğüs kafesinizin yanına gelecek şekilde konumlandırın. Ellerinizle yerden kuvvet alarak kalçayı geriye doğru gönderirken( bu belinizi rahatlatmanız açısından önemli ) omuz ve göğüs bölgenizi yukarıya doğru hafifçe kaldırın.Bu asana sırt bolgenizi rahatlatıp ,günün yorgunluğunu ve baş ağrınızı rahatlatıcaktır. Ancak eğer belinizde fıtık gibi ciddi problemleriniz varsa öncesinde doktorunuza danışmanızda fayda görüyorum. Bakışlarınızı karşıya veya hafifçe yukarıya alabilirsiniz. 5 nefes kalın.

4.SETU BANDHA SARVANGASANA

IMG_9748 Sırt üstü yere doğru uzanın. Ayaklarınız kalça mesafesinde birbirine paralel olacak şekilde yerde olsun.Baş ve sırt bölgesi yerdeyken nefes alırken karın,göğüs kafesi ve kalçanızı yukarıya doğru kaldırın.Elleriniz bedeninizin iki yanında uzansın .Elleriniz ve ayaklarınızla yerden destek alarak, köklenmeye devam edin.Bakışlarınızı göğe doğru yumuşak bir şekilde odaklayın.Nefes verirken kalça,göğüs kafesini ve karın bölgesini yere indirin.Bu şekilde gel-gitlerle  asananın içinde 5 nefes kalın.

5.PRASARİTTA PADOTTANASANA

IMG_9764 Tadasana (görsel 1) pozundan sağ veya sol ayağınızı genişçe arkaya doğru bir adım atarak geriye alın.İki ayağınızda matınızın uzun tarafına paralel olsun.Mmümkünse iki bacak arası bir bacak boyunuz kadar mesafe olsun. Ayaklarınızı dört köşesinden yere köklerken ellerinizi önce kalça kemiklerinize yerleştirin .Nefes verirken öne doğru katlanın mümkünde dizlerinizi bükülü tutun .Eğer yeterince hipleriniz açık değilse çoğu ayaktaki asanada dizleri hafifçe bükülü tutmak gerekir. Başınızı da yere doğru ağırlaştırın.Ellerinizi ya kalçalarınızda bırakın veya serbestçe yere doğru bırakabilceğiniz gibi görselde benim tatbik ettiğim haliyle ayak baş parmak uçlarınızı tutabilirsiniz.5 nefes kalın.

6.UTTANASANA

IMG_9683 Tadasana (görsel 1) pozundan nefes verirken öne doğru katlanın.Ayaklar yine birbirine parelel ve yere köklenmeye devam edecek şekilde,kalça mesafesi kadar açık olabilir.Dizlerinizi br miktar bükülü, görselde tatbik ettiğim gibi tutun .Başınızı ve ellerinizi öne doğru bırakın.Omuzlarınız gevşek .Asananın içinde 5 nefes kalın.

7.ADHO MUKHA SVANASANA

IMG_9661Uttanasana (görsel 6) pozundan ayaklarınızı matin gerisine doğru taşıyın. Elleriniz önde omuzlardan uzayaraktan yere köklensin. Ayaklar kalça mesafesi iken dizleri bir parça bükün. Pelvis kemiğiniz göğe dogru geride uzarken omuzları ve başınızı yere doğru uzatarak omurganızı rahatlatın ve uzatın.Görselde benim tatbik ettiğim gibi boyun arkasının rahat olmasına ve bakışların yere doğru olmasına özen gösterin.5nefes kalabilirsiniz.

8.ARDHA UTTANASANA

IMG_9687Uttanasana (6.Görsel) nefes alırken karnı ve gögüs kafesinizi bacaklarınızdan uzaklaştırın.Elleriniz omuzlarla parelel olacak şekilde yere doğru uzansın.Bakışlarınız yerde boynunuzun arkası rahat olsun. Görselde benim tatbik ettiğim üzere ayaklar yine kalça mesafesi dört köşesinden yere köklenmeye devam etsin. 5nefes kalabilirsiniz.

9.ANANDA BALASANA

IMG_9758Sırt üstü yere doğru uzanın.Nefes alırken iki dizinizi karnınızın yanlarına doğru çekin.Ellerinizle nefes verirken ayaklarınızın dış kenarlarını tutun.Karın bölgesi ve omuzlar özellikle gevçek olacak. Bakışlarınızı yukarıya doğru sabitleyin .Yumuşak bir şekilde .5 nefes kalabilirsiniz.

10.BALASANA

IMG_9651Topuklarınız kalçanızın altında kalacak şekilde oturun. Kalçayı topukların üzerine doğru ağırlaştırın. Topuklara değmek zorunda değil.Aldığınız nefesle başınızı da yere doğru bırakın. Omuzlar ve karın gevşek olsun.Ellerinizi gövdenin iki yanına serbest bir şekilde gevşekçe bırakın.Bu asana Yoganın en temel asanalarından biridir.Herkes kolaylıkla yapabilir. Göz kapaklarınızı kapatarak nefesinizle kalmaya çalışın bu sizi daha içsel hale getiripn , merkezinize yaklaştırmada yardımcı olacaktır.Aynı zamanda günün stresinden kaynaklı baş ağrınızın da rahatlamasını sağlar. Olabildiğince nefese odaklanmaya çalışın.5 nefes kalabilirsiniz.

Not: Asanalar belli bir akışta sıralanmamıştır.Dilediğiniz asanayı tatbik edebilirsiniz.Seviye başlangıç seviyesi olup dileyen herkes uygulayabilir. Asanaları uygularken isterseniz hafif bir müzik , eğer akşam ise mum yakmak rahatlatmak için daha da etkili olabilir.Tabiki bunlar şart değil sizin isteğinize kalmış. Herhangi bir sorunuz olursa tugbafitflow@gmail  adresine mail atabilirsiniz. Bol yogalı günler herkese:)