Yoga Hayatını Nasıl Değiştirir?

Bizler bir çok farklı nedenlerle yoga yaparız; kendimize meydan okumak için ,fit kalmak için, zihni sakinleştirmek için, içsel huzuru bulmak için, kendini kabul etmek için, evrenle bir olmak için..Bu liste uzayıp gider.Nedenler ne olursa olsun aslolan asanaları kullanarak neye niyet ettiğindir.’ Yoga şöyle olmalıdır yoga böyle olmalıdır.’ sayısız kişisel görüşlerden ya da insanların ne düşündüğünden ziyade senin niyetindir önemli olan..

Sizi hayata bağlayacak olan , iç ışığınızı tekrar bulmamıza yardımcı olacak bir kaç önerim var:

  1. Korkularınızı bir kenara koyun ve kendinize doğru olan soruları sorun.(Bu sorular içtenlikle sorduğunuz belki de sizi en başta rahatsız edecek kadar olsa da dürüstçe cevaplayın.Korkmayın.Yoga size bir ayna olur.Kendinizi görerek aslolanın ortaya çıkmasını yardım eder.)
  2. İki poz(asana) arasından geçerken bütün ilginizi nefesinize odaklayın.Ne kadar çok kendinizle alakadar olursanız ; o kadar an’da olmanın keyfini ve gerçekliğini yaşarsınız.

      3.Asana pratiğinizi çeşitlendirin.Mutlaka bir nefes çalışması da ekleyin.Düzenli  bir uygulamanız var ise her defasında yeni bir asana ile   kendinize   yeni bir alan yaratarak , üzerinde çalışabilirsiniz.

king dancer

Lizard Pose

FullSizeRender(5)

Pozlar :

a) Dancers Pose : Görsel 1 İki ayak üzerine geldikten sonra bakışlarınızı ileride sabitleyin.(drişti) Sol ayak üzerindeyken sağ elinizle sağ ayak bileğinizi tutun.Sol kolunuzu ileriye doğru uzatırken sağ ayak ve sağ elle dengeye gelmeye çalışın.Konstanstrasyonu arttıran ayaktaki pozlar serilemesinden olan -natarajasana-     geriye bükülme de sağlayarak sırt kaslarınızı güçlendirirken omurgaya esneklik kazandırır.  Duruşu düzeltir.İki veya üç nefes kalabilirsiniz.

b)Lizard Pose : Görsel 2 Sağ ayağınızı ileriye doğru aldıktan sonra sol ayak geride topuk yukarda olacak şekilde hizalayın.Bacaklar arası kalça mesafesi olsun.Sağ omuzunuzu ellerinizin yardımıyla sağ dizin altına kanca gibi takın. Ellerinizi yanlara doğru açarak ,parmak uçlarınızda yükselin.Sol bacağı geriye güçlü bir şekilde uzatın.Her hareket bir nefes olacak şekilde poza girin. Bir kaç nefes kalın.Pozdan çıkın

c)   Nadi Shudhi(Sağ –sol burundan yapılan nefes) :   Görsel 3 deki gibi oturun.Sol elin serçe parmağıyla sağ burun deliğinizi kapatın 5 veya 8 kez sol burun deliğinden nefes alın ve verin.(diyafram nefesi) İkinci turda sol elin baş parmağıyla sol burun deliğinizi kapatarak aynı uygulamayı tekrarlayın.En sonunda elinizi indirdikten sonra normal nefes alışınıza dönün.