YOGA STİLLERİNİ ANLAMAK VE KENDİ YOGA STİLİNİZİ BULMAK ..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Günümüz Batı Dünyasında yoga git gide popülerlik kazanan bir aktivite haline gelmekte. Özellikle şehir insanları için ,gün boyu ofiste çalışan ,şehir hayatının stresiyle baş etmek isteyen insanları günden güne kendine çekmeye devam ediyor. Her geçen gün Türkiye ‘de dahil olmak üzere büyüklü,küçüklü  yoga stüdyoları açılmakta. Yoga stüdyolarının programlarını incelediğinizde veya bire bir bir hocayla çalışmak istediğinizde hangi yoga stilinin size daha uygun olduğunuzu anlamanın yolu aslında hepsini bire bir deneyimlemekten geçiyor. Ben de yogaya başladığım günden beri bir çok yoga stilini denemiş ve enerjime en uygun olarak şuanda da derslerini verdiğim vinyasa /flow tarzını benimsedim. Bu seçime gelene kadar , raja yoga, power yoga, hatha yoga, bikram yoga , yin yoga, bhakti yoga   stillerinin hepsini uyguladım .Kimi zaman hala ashtanga yoga yı pratik olarak uygulasam da dönüp dolaştığım ve üzerine yoğunlaştığım stil vinyasa yoga oldu..Tabiki öncelikle bu stillerin ne olduğuna kısaca bir göz atmak gerektiğini düşünüyorum .Bu yazı yoga stilleri arasındaki ayrımı az/çok anlayabilmek, yogaya başlamak istiyorum ama ne yapmalıyım diye düşünenlere fikir vermesi açısından  umarım yararlı olur.

Hatha Yoga Sanskritçe (Hindistan eski klasik dili) Ha” “Güneşve tha” “Ayanlamına gelir. Yoganın bu tipi  nispeten yavaş tempoludur. Asanalara (pozlar)giriş  yapmak için iyi bir stildir. Yoganın her türü gibi, Hatha Yoga da  zihin, beden ve ruhu birleştirmeyi amaçlar.

Ashtanga Yoga – Bu düzenli olarak pratik edilen bir  Yoga türüdür ve Sanskritçe sekiz uzuv” anlamına gelir. Hızlı hareketlerle , yoğun tarzı ve nefes ile senkronize edilmesi ,asanaları bir ileri boyuta taşır. Sürekli bir sonraki sırayla asanalar arasında bir hareket serisi olan Ashtanga Yoga  fiziksel güç gerektirir. Bu yüzden gücünüzü arttırırken  aynı zamanda esneklikliği  de artırırır.Prensip  olarak Hatha yogayla aynı felsefeyi içerir.

Power Yoga Bu Yoga stili tamamen  batı yorumudur ve Ashtanga Yogaya dayanmaktadır. Power Yoga sınıfında mutlaka pozlar tam sırasında olmayabilir ya da aynı seriyi içermeyebilir ancak güçlenme odaklı bir tarzdır.

İyengar Yoga: Yoga bu tipi B.K.S Iyengar tarafından öğretilerine dayanan ve vücudun doğru hizalama ve form üzerinde yoğunlaştırılmasıyla yapılır. Iyengar Yoga. Ashtanga Yoga aksine, her zaman uzun bir süre bir pozda tutmak yerine  sonraki bir poz için  bedeni hazırlar. Iyengar Yogada asanalar içinde hiza çok önemlidir. Uygulayıcının doğru hizaya gelebilmesi için bloklar ,kemerler kullanılır.

Vinyasa Yoga : Vinyasa nefesle hareketin senkronize edilmesi anlamına gelir ve nefese sürekli bir vurgu vardır.Yoganın hızlı tempolu türüdür. Bir uygulama genellikle güneş selamlarla başlar ve daha yoğun germe (stretching) uygulamaları içerir. Uygulama boyunca her poz başka bir pozu dengeler.

Bikram Yoga   “Sıcak Yoga” olarak bilinen bu tarz Amerika’da oldukça yaygın olan bir stildir. Isıtılmış özel stüdyolarda , genellikle 26 farklı pozun bir biri arkasına dizilmesiyle yapılır. Her ders aynı seri uygulanır.  Bikram Yoga dersleri sırasında uygulanan  sıcak, kasları gevşetmek için yardımcı olur. Yüksek sıcaklık nedeniyle çok fazla terle birlikte vücüttan toksin atılması sağlanır.

Raja Yoga : Kral Yoga’sı veya soylu yol olarak nitelendirilir.  Burada istenen fiziksel ve mental disipline, zihin potansiyelinin konsantrasyon ve meditasyon yolu ile deneyüstüne ulaşmak ve disipline olmaktır. ” Klasik” Yoga olarak da adlandırılır.

Bhakti Yoga : Sevgi ve tam bir teslim oluşla varoluşta mevcut olan ilahi öze yol almaktır. Genellikle mantralar söylenir ve meditasyon yapılır.

Yin Yoga :Genellikle yerde yapılan pozlarla uygulanan , kişiyi gevşemeye ve rahatlamaya davet eden,  bir pozda 3 ila 5 dakika hareketsiz kalınan yoga stilidir.Pozlarda hareketsiz kalarak farkındalığın derinleşmesiyle meditatif zihne ulaşabiliriz.

 

Son olarak yazının başında da belirttiğim gibi kendiniz için en doğru stili az/çok deneyimleyerek bulabilirsiniz. Bu yüzden kendi stilinizi bulana kadar en azından   biraz zaman ayırmak ve bolca pratik etmek önemlidir. Kendi stilini bulmak sizi yogaya daha çok yaklaştıracak ve her yaptığınızda kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.Sonuçta Yoga sadece egzersiz değil aynı zamanda ruh ve enerjilerle bir bütün yaşam stilidir…

 

 

*iletişim : tugbafitflow@gmail.com

OLYMPUS DIGITAL CAMERA